FOTOGRAF ŚLUBNY MAŁOPOLSKA


Fotograf ślubny  to wybór dla każdej pary organizujące ślub bardzo trudny. Zrozumienie emocji osób fotografowanych jest nieustającą drogą kształcenia sposobu ich obserwacji, otwartości, rozmowy.

Aby wykonać prawdziwe i szczere zdjęcia ślubne trzeba wniknąć w świat osób fotografowanych. Nie dla każdego fotografa ślubnego jest to rzecz oczywista, często przemykają nad danym reportażem tworząc zarys tego co wykonać powinni.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotografa ślubnego?

Wybór właściwego dla naszych potrzeb fotografa ślubnego nie może zostać pozostawiony kwestii przypadku. Decyzja powinna być przemyślana, aby po wykonanej sesji ślubnej i opłaceniu usługi nie zaistniało poczucie źle wybranego specjalisty oraz straty pieniędzy, co w praktyce może boleć najdotkliwiej. Często decydujemy się wybrać określonego fotografa ślubnego z polecenia. Ktoś ze znajomych poleca nam swojego znajomego, kogoś z rodziny i tak to się kręci. 

Tradycyjna „poczta pantoflowa” zawsze wiodła prym, jeśli chodzi o sprawdzone sposoby przekazywania informacji oraz polecanie kogoś, ale nie we wszystkich dziedzinach zda egzamin. Najwięcej o danym fotografie i jego umiejętnościach mówią nie rekomendacje znajomych, rodziny czy przyjaciół, ale udokumentowane w odpowiedni sposób prace. 

Jeśli chcemy zatrudnić fotografa ślubnego na naszą rodzinną uroczystość bez uprzedniego przejrzenia jego prac i wydania oceny, sami strzelamy sobie kulą w stopę. Usługi fotograficzne nie są tym samym, co kupowanie chleba czy innego taniego surowca, gdzie w razie gorszego dnia w kwestii jakości produktu można przymknąć oko. Jeśli płacisz za usługę kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, masz prawo żądać, by wszystko było na jak najwyższym poziomie!

Jak wybrać fotografa na ślub?


W tym miejscu można wymienić naprawdę wiele czynników, które sprawiają, że od samego początku nabieramy zaufania do fotografa chcącego podzielić się z nami swoimi umiejętnościami. Pierwszym czynnikiem będzie wieloletnie, udokumentowane portfolio, w którym będzie można przejrzeć bogate galerie fotografii wykonanych w różnych technikach i plenerach, a także studyjnych. Jeśli zdjęcia oglądamy za pośrednictwem osobistej strony internetowej, prowadzonej przez danego fotografia – tym większy plus dla niego. Pokazuje w ten sposób, że jest profesjonalistą z własną bazą danych, którą może udostępnić na szczególne życzenie w każdej chwili. 

Ile kosztuje profesjonalny fotograf ślubny?

Rynek ślubnej fotografii od kilkunastu lat prężnie i pomysłowo się rozwija. Z racji tego, że wykonywanie zdjęć na ślubach w mniemaniu wielu stało się zajęciem dochodowym, coraz więcej osób zabiera się za to – z dość zróżnicowanym skutkiem. Wiadomo, że na rynku znajdziemy wielu amatorów, którzy psują rynek, zabierając zlecenia bardziej utalentowanym, ale droższym fotografom.

Kolejny problem jest też w kwestii systemów promocyjnych usług fotograficznych. Nie każdy fotograf ma wystarczająco dużą siłę przebicia, by w krótkim czasie przebić się do mainstreamu. Rozwarstwienie branży sprawiło, że ceny za ślubne usługi fotograficzne mogą być naprawdę różne, umieszczone w bardzo szerokich widełkach. Fotograf ślubny małopolska, z ukończonymi kursami, popartymi certyfikatami, naturalnie ma prawo żądać znacznie więcej za swoje usługi od amatora, biegającego z aparatem bardziej dla rozrywki, aniżeli dla osiągnięcia optymalnego wyrazu artystycznego. Oczywiście, nie chcemy generalizować. W praktyce zdarzyć się może, że amator – pasjonat zdolnościami zdoła przewyższyć osoby po szkołach fotograficznych, ale z mniejszą dozą kreatywności i zwyczajnego, ludzkiego zapału do pracy. 

Fotograf ślubny małopolska i jego ceny?

W przypadku reportaży ślubnych z dnia ślubu ceny zaczynają się od 4000 zł. Im większą renomą i popularnością cieszy się dany fotograf w otoczeniu – tym większe jest jego wynagrodzenie za usługę. Bardzo często zdarza się, iż budżet na fotografa jest kwestią ważniejszą niż wartość merytoryczna i jakość zdjęć jaka stoi za danym fotografem ślubnym. Zwolenników tej drogi jest mniej więcej tyle samo co jej przeciwników.

Ze swojej strony dodam jedno zdanie: Po 24 godzinach od rozpoczęcia uroczystości ślubnej jedyną ważną pamiątką dokumentującą ten dzień będą właśnie zdjęcia ślubne. Nie warto moim zdaniem ryzykować tak dużo dla tak niewielkiej różnicy w ofercie ślubnej fotografa profesjonalnego od fotoamatora.

 

A na koniec….

Zawsze wtedy kiedy wpisujęcie w wyszukiwarkę słowa: fotograf ślubny Kraków – pomyślcie o tym, iż za tym popularnym słowem kluczowym często kryją się wartościowi ludzie, którzy tworzą wspaniałe historie. Wasz dzień ślubu nie jest tylko utartym frazesem – jest wspaniałą historią, która warta jest zapamiętania na lata. Tworzę wyjątkowe fotografię – chce aby były dla Was istotnym zapisem najpiękniejszych dni życia. Fotografie ślubne mogą stać się cudowną przygodą, jeśli wy wspólnie zaczniecie w nie wierzyć.