zobacz więcej
F

Fotograf ślubny Małopolska

Poznaj moje ostatnie reportaże

"TYLKO MIĘDZY DWOMA OSOBAMI POWSTAJE SZCZEGÓLNY RODZAJ WIĘZI WARTEJ ZAPAMIĘTANIA"

Poznajcie ich bliżej

Fotograf ślubny małopolska

Fotograf ślubny  to wybór dla każdej pary organizującej ślub bardzo trudny. Zrozumienie emocji osób fotografowanych jest nieustającą drogą kształcenia sposobu ich obserwacji, otwartości, rozmowy. Aby wykonać prawdziwe i szczere zdjęcia ślubne trzeba wniknąć w świat osób fotografowanych. Nie dla każdego fotografa ślubnego jest to rzecz oczywista, często przemykają nad danym reportażem tworząc zarys tego co wykonać powinni.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając fotografa ślubnego?

Wybór właściwego dla naszych potrzeb fotografa ślubnego nie może zostać pozostawiony kwestii przypadku. Decyzja powinna być przemyślana, aby po wykonanej sesji ślubnej i opłaceniu usługi nie zaistniało poczucie źle wybranego specjalisty oraz straty pieniędzy, co w praktyce może boleć najdotkliwiej. Często decydujemy się wybrać określonego fotografa ślubnego z polecenia. Ktoś ze znajomych poleca nam swojego znajomego, kogoś z rodziny i tak to się kręci.

Tradycyjna „poczta pantoflowa” zawsze wiodła prym, jeśli chodzi o sprawdzone sposoby przekazywania informacji oraz polecanie kogoś, ale nie we wszystkich dziedzinach zda egzamin. Najwięcej o danym fotografie i jego umiejętnościach mówią nie rekomendacje znajomych, rodziny czy przyjaciół, ale udokumentowane w odpowiedni sposób prace.

Jeśli chcemy zatrudnić fotografa ślubnego na naszą rodzinną uroczystość bez uprzedniego przejrzenia jego prac i wydania oceny, sami strzelamy sobie kulą w stopę. Usługi fotograficzne nie są tym samym, co kupowanie chleba czy innego taniego surowca, gdzie w razie gorszego dnia w kwestii jakości produktu można przymknąć oko. Jeśli płacisz za usługę kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, masz prawo żądać, by wszystko było na jak najwyższym poziomie!

fotograf ślubny małopolska

Co czyni fotografa profesjonalistą?

W tym miejscu można wymienić naprawdę wiele czynników, które sprawiają, że od samego początku nabieramy zaufania do fotografa chcącego podzielić się z nami swoimi umiejętnościami. Pierwszym czynnikiem będzie wieloletnie, udokumentowane portfolio, w którym będzie można przejrzeć bogate galerie fotografii wykonanych w różnych technikach i plenerach, a także studyjnych. Jeśli zdjęcia oglądamy za pośrednictwem osobistej strony internetowej, prowadzonej przez danego fotografia – tym większy plus dla niego. Pokazuje w ten sposób, że jest profesjonalistą z własną bazą danych, którą może udostępnić na szczególne życzenie w każdej chwili.

Ile kosztuje profesjonalny fotograf ślubny małopolska?

Rynek ślubnej fotografii od kilkunastu lat prężnie i pomysłowo się rozwija. Z racji tego, że wykonywanie zdjęć na ślubach w mniemaniu wielu stało się zajęciem dochodowym, coraz więcej osób zabiera się za to – z dość zróżnicowanym skutkiem. Wiadomo, że na rynku znajdziemy wielu amatorów, którzy psują rynek, zabierając zlecenia bardziej utalentowanym, ale droższym fotografom.

Kolejny problem jest też w kwestii systemów promocyjnych usług fotograficznych. Nie każdy fotograf ma wystarczająco dużą siłę przebicia, by w krótkim czasie przebić się do mainstreamu. Rozwarstwienie branży sprawiło, że ceny za ślubne usługi fotograficzne mogą być naprawdę różne, umieszczone w bardzo szerokich widełkach. Fotograf ślubny małopolska, z ukończonymi kursami, popartymi certyfikatami, naturalnie ma prawo żądać znacznie więcej za swoje usługi od amatora, biegającego z aparatem bardziej dla rozrywki, aniżeli dla osiągnięcia optymalnego wyrazu artystycznego. Oczywiście, nie chcemy generalizować. W praktyce zdarzyć się może, że amator – pasjonat zdolnościami zdoła przewyższyć osoby po szkołach fotograficznych, ale z mniejszą dozą kreatywności i zwyczajnego, ludzkiego zapału do pracy.

Ceny za fotografie ślubne

Zaczynają się już od kwot oscylujących w granicach 600-800 złotych. Za taką cenę proponuje się serię zdjęć plenerowych. W przypadku reportażu ślubnego ceny oscylują na pułapie 3000 zł.  Takie ceny oferowane są najczęściej na „czarnym rynku”, przez osoby zajmujące się fotografią jedynie od strony amatorskiej.

Zdjęcia ślubne u profesjonalnego fotografa to już wydatek rzędu przekraczającego tysiąc złotych. W tej cenie otrzymacie artystyczną sesję plenerową bądź sesję narzeczeńską. Sposób w jaki profesjonalny fotograf prowadzi tę sesję nie jest przypadkowy. To nie zbiór zdjęć następujących po sobie ale piękna opowieść o miłości, która zostaje naprawdę na długie lata.

fotograf ślubny

Fotograf ślubny małopolska

W przypadku reportaży ślubnych z dnia ślubu ceny zaczynają się od 4000 zł. Im większą renomą i popularnością cieszy się dany fotograf w otoczeniu – tym większe jest jego wynagrodzenie za usługę. Bardzo często zdarza się, iż budżet na fotografa jest kwestią ważniejszą niż wartość merytoryczna i jakość zdjęć jaka stoi za danym fotografem ślubnym. Zwolenników tej drogi jest mniej więcej tyle samo co jej przeciwników.

Ze swojej strony dodam jedno zdanie: Po 24 godzinach od rozpoczęcia uroczystości ślubnej jedyną ważną pamiątką dokumentującą ten dzień będą właśnie zdjęcia ślubne. Nie warto moim zdaniem ryzykować tak dużo dla tak niewielkiej różnicy w ofercie ślubnej fotografa profesjonalnego od fotoamatora. 

Fotograf ślubny Małopolska

POWRÓT