Góralskie wesele na Podhalu
Tradycyjne góralskie wesele na Podhalu wymaga odpowiedniej oprawy i profesjonalnego podejścia do organizacji dokumentacji fotograficznej z jednej z najważniejszych uroczystości w naszym życiu. Dlatego w dziedzinie fotografii weselnej w górach wygrywają ci fotografowie, którzy potrafią uchwycić w czasie sesji najdrobniejsze detale i w nieskrępowany sposób bawią się formą w nawiązaniu do tradycji.
Każdy fotograf podchodzący do zadania organizacji sesji w stylu góralskim powinien pamiętać, że góralskie wesele znacznie bardziej różni się w klimacie od typowego wesela w snobistycznym lokalu, bez licznych odnośników do klimatów ludowych oraz góralskiej tradycji, która przecież jest wiekowa i nie da się jej pominąć przy wykonywaniu zdjęć każdego rodzaju. A jeśli fotograf w samym centrum wydarzeń na Podhalu nie będzie brał pod uwagę silnej wartości tradycji – cały projekt zostanie spalony na panewce!
Jestem fotografem ślubnym, moja rodzina to rdzenni górale. Śmiem twierdzić, iż góralskie wesela powinien fotografować tylko taki fotograf, który rozumie nieoderwalny związek kultywowanej tradycji z miejscem uroczystości weselnej. Wesela na Podhalu nie są wyłącznie ferworem kolorów, żywiołowej muzyki kapel góralskich, czy pięknie zdobione sale weselne na Podhalu. Elementarne zrozumienie tradycji tak mocno powiązanej w tym regionie z człowiekiem wniesie zupełnie nowy wymiar w fotografie ślubną i w pamiątkę dnia ślubu, która z pewnością będzie tą najważniejszą dla Państwa młodych.
Przygotowania do ślubu
Ceremonia ślubu i wesele góralskie
zostają poprzedzone jeszcze przygotowaniami do ślubu, które dla fotografa ślubnego są jednym z najpiękniejszych momentów całego dnia ślubu. Piękno regionalnych strojów góralskich, zarówno dla Panny jak i Pana Młodego ma w sobie zupełnie inną wartość, niż zwyczajne garnitury i suknie ślubne, do jakich wszyscy się przyzwyczailiśmy. Góralskie wesela zazwyczaj wiążą się z dużą ilością gości, którzy pojawiają się już w domu Pani Młodej. Błogosławieństwo rodziców jest zazwyczaj bardziej dostojne niż w przypadku tradycyjnych wesel.
Bez wątpienia najpiękniejszym momentem jest czas kiedy dróżki ubierają nową Panią Młodą. Tutaj nie zobaczycie typowej sukienki ślubnej. Tutaj wszystko ukierunkowane jest w stronę góralskiej tradycji. Suknia ślubna zazwyczaj to typowy góralski strój, gorset pełen cudnych zdobień. Ostatnio w modzie pojawiają się również suknie ślubne z tradycyjnymi góralskimi wzorami kwiatów, które są ręcznie malowane przez artystki na dostarczonej sukni ślubnej.
Tradycja nakazuje aby fryzura Pani Młodej była spięte w kok potocznie zwany „cuba”. Następnie do włosów wpina się wstążkę z mirtem. Biżuteria ślubna czyli kolczyki, naszyjnik czy bransoleta u kazdej góralskiej Panny Młodej winny być wykonane z korala, najczęściej z dodatkiem złota. Jak tych góralek nie kochać 🙂
A co ze strojem Młodego Pana? Na strój młodego składają się: koszula, ręcznie robiona spinka do koszuli, kapelusz. Tutaj ważna rzecz, bo to ostatni moment kiedy Pan młody będzie miał przy kapeluszu pióro – jest ono oznaką wyłącznie kawalerów. Idziemy Dalej. Młody ma też portki, kierpce, oraz cuchę którą zarzuca się na ramiona Pana Młodego. Po pierwszym spotkaniu Młodych, następuję jeden z bardziej wymownych momentów góralskiego wesela. Pani młoda zmienia koszule Pana Młodego na nową. Cucha przyozdabiana jest białą wstążką, przycinaną zależnie od wzrostu młodego.
Ceremonia ślubu
Ślub góralski jest momentem niezwykle podniosłym i dobrze będzie to uwiecznić, uchwycić całą atmosferę radości, a zarazem zadumy, gdy Para Młoda wraz z drużbami oraz zaproszonymi gośćmi udaje się do zabytkowego, góralskiego kościoła. Oczywiście, przy wtórach tradycyjnej, góralskiej muzyki, rozpoznawalnej już od pierwszych taktów. Cały orszak weselny, który najczęściej jedzie tradycyjnymi bryczkami prowadzą pytace. To oni zawiadują całym orszakiem, umilając sobie czas przyśpiewkami weselnymi. Po obrządku kościelnym Młodzi powozem konnym udają się do karczmy, czyli miejsca wesela. Podążają za nimi goście. Fotograf musi wykazać się operatywnością oraz dynamicznym działaniem, by uchwycić w obrazach także te momenty!
Pierwszy taniec na weselu góralskim
Zanim do niego dojdzie, rodzice tradycyjnie witają Młodą Parę chlebem i solą. To jeden z najbardziej wzruszających momentów uroczystości. Pierwszy taniec odbywa się zaraz po zakończonym obiedzie. Chwilę później zakochani kroją dla swoich gości tort weselny. Fotograf nie zawsze zdąży dostać swoją porcję, ale to nie ze względu na brak gościnności, ale raczej przez napięty system pracy. Wesela góralskie są zazwyczaj bardzo liczne. Może się na nich pojawić nawet 500 i więcej osób, górale bardzo lubią liczne spotkania rodzinne. Pierwszy taniec na weselu góralskim fotografowany powinien być tak, by na zdjęciach została uchwycona dynamika, ale bez efektu rozmazania, jaki często powstaje w sytuacjach stosowania sprzętów analogowych. No chyba, że bierzemy pod uwagę czysty efekt artystyczny. Takie zdjęcia także mogą się podobać!
Plener z drużbami
W sprzyjającej atmosferze i z dowcipną aura jest jedną z tych chwil, gdzie można odetchnąć od przepełnionej i nieco dusznej sali weselnej. Młoda Para wraz z drużbami oraz fotografem udaje się w ustronne miejsce, z którego dobrze widać góry. Tam odbywa się sesja plenerowa. Zdjęcia wychodzą znakomicie, gdy zostanie na nich uchwycona atmosfera luzu, żartu, gdy wszyscy porzucą choć na chwilę sztywne kanony zachowania i będą potrafili żartobliwie podejść do tematu ślubu i wesela. Miejsca na udany plener z drużbami w górach są bardzo liczne. Jako przykładowe, sprawdzone lokalizacje, można polecić między innymi: Giewont, Furmanową, Salamandrę, Góry Stołowe, Antałówkę. Dużym powodzeniem w sesjach plenerowych cieszą się także okolice Morskiego Oka, Nosalu oraz oczywiście – Kasprowego Wierchu.
Tańce i zabawy na weselu góralskim
To prawdziwa okazja do pełnego popisu zdolnościami fotograficznymi! Fotograf z dobrym okiem ekspresowo będzie wyłapywał wszelkie niuanse warte tego, by zamieścić je na pamiątkowych zdjęciach. Uchwycić można bajeczny wir góralskich spódnic, uśmiechy biesiadników, różnorodne zabawy, oparte na ludowych wierzeniach oraz tradycji z ogromną nutą humoru. Zdjęcia weselne z uchwyconą aurą tanecznego szaleństwa nawet po latach wywoływać będą większą radość i zainteresowanie oglądających, aniżeli tradycyjne fotki statyczne, gdzie nie da się zauważyć tak sporego ładunku emocji. Obserwując i uwieczniając tańce i zabawy na weselu góralskim, fotograf może odczuć nutkę żalu, że sam nie może zapomnieć się i brać udziału w zabawie. Cóż, praca zawsze musi być postawiona na pierwszym miejscu, niezależnie od towarzyskiego powodzenia w danej chwili.
Tradycyjne góralskie cepowiny
Bez nich żadne góralskie wesele nie ma prawa się odbyć! Tradycyjne góralskie cepowiny polegają na tym, że Pytace wraz ze Starościnami śpiewają ludowe piosnki, za które muszą wykupić Pannę Młodą. Drużbowie z kolei w swoich przyśpiewkach chwalą zalety życia w małżeństwie, a także i wady. Obowiązkiem Pana Młodego jest wykupienie kapelusza. Potem musi jeszcze zaśpiewać i zatańczyć z małżonką. Do śpiewania dołączają się potem wszyscy biesiadnicy zaproszeni na wesele i właśnie ten moment wśród górali uznaje się za publiczne składanie życzeń dla Młodej Pary. Później wszyscy zapominają się w dalszych harcach i zabawie. Fotograf w tym momencie musi uzbroić się w ciepliwość. Cepowiny to nie kwadrans zabawy, obrzęd ten trwać może nawet kilka godzin, dlatego dobrze będzie, gdy fotograf zadba, by w tym momencie sprzęt stosowany na weselu nie wykazywał żadnych usterek i był przygotowany na najwyższe parametry działania. Zadbać trzeba o skupienie i narzucenie właściwego tempa pracy, aby zdjęcia uchwyciły wszystko to, co najważniejsze w tradycji góralskiego wesela![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]